Τελετή Απότισης Τιμής σε στελέχη Τμημάτων της Σχολής Επιστημών Υγείας που ολοκλήρωσαν ευδόκιμα την υπηρεσία τους στο ΑΠΘ και αφυπηρέτησαν το ακαδημαϊκό έτος 2020-2021

Εκδήλωση απότισης τιμής σε 18 στελέχη των Τμημάτων Ιατρικής, Κτηνιατρικής, Φαρμακευτικής και Οδοντιατρικής που ολοκλήρωσαν ευδόκιμα τη θητεία τους στη Σχολή Επιστημών Υγείας του ΑΠΘ και αφυπηρέτησαν το ακαδημαϊκό έτος 2020-2021, θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή 15 Οκτωβρίου 2021 και ώρα 19.30, στην Αίθουσα Τελετών της παλαιάς Φιλοσοφικής Σχολής του ΑΠΘ.

«Με αυτόν τον τρόπο επιτελούμε το καθήκον μας προς σεβαστούς δασκάλους, και εκλεκτούς συνεργάτες, που ύστερα από δεκαετίες συνεπούς προσφοράς, ολοκλήρωσαν την ενεργό θητεία τους στο ΑΠΘ και αφυπηρέτησαν» αναφέρει ο Κοσμήτορας της Σχολής Επιστημών Υγείας του ΑΠΘ, Καθηγητής Θεόδωρος Ι. Δαρδαβέσης.

Η αποχώρηση 18 στελεχών από τα Τμήματα της Σχολής Επιστημών Υγείας του ΑΠΘ (Ιατρικής, Κτηνιατρικής, Φαρμακευτικής και Οδοντιατρικής) ανεβάζει τον αριθμό των αφυπηρετησάντων στελεχών της τελευταίας πενταετίας σε 337 μέλη Διδακτικού και Ερευνητικού Προσωπικού (ΔΕΠ) και Εργαστηριακού Διδακτικού Προσωπικού (ΕΔΙΠ). Η συγκεκριμένη μείωση του στελεχιακού προσωπικού έχει επιπτώσεις, όχι μόνο στην ποιότητα παροχής ιατρικής παιδείας αλλά και στην παροχή υγειονομικής φροντίδας στους ασθενείς.

Ύστερα από την Προσφώνηση του Κοσμήτορα της Σχολής Επιστημών Υγείας του ΑΠΘ, Καθηγητή Θεόδωρου Ι. Δαρδαβέση, την εκδήλωση θα χαιρετίσουν ο Πρόεδρος του Τμήματος Ιατρικής, Καθηγητής Κυριάκος Αναστασιάδης, ο Πρόεδρος του Τμήματος Κτηνιατρικής, Καθηγητής Πασχάλης Φορτομάρης, ο Πρόεδρος του Τμήματος Φαρμακευτικής, Καθηγητής Κυριάκος Καχριμάνης και ο Πρόεδρος του Τμήματος Οδοντιατρικής, Καθηγητής Αθανάσιος Πουλόπουλος.

Την έναρξη της εκδήλωσης θα κηρύξει ο Πρύτανης του ΑΠΘ, Καθηγητής Νικόλαος Παπαϊωάννου.
Ακολουθεί λίστα με τα ονόματα των μελών της πανεπιστημιακής κοινότητας που θα τιμηθούν.

ΤΙΜΩΜΕΝΟΙ - ΑΦΥΠΗΡΕΤΗΣΑΝΤΕΣ (2020-2021)
Μέλη Δ.Ε.Π.:

1. Ευάγγελος Ακριβιάδης (διατ. Καθηγητής Τμ. Ιατρικής)
 2. Ιωάννης Αντωνόπουλος (διατ. Καθηγητής Τμ. Κτηνιατρικής)
 3. Ιωάννα Γεωργοπούλου (διατ. Καθηγήτρια Τμ. Κτηνιατρικής)
 4. Βασίλειος Δημόπουλος (διατ. Καθηγητής Τμ. Φαρμακευτικής)
 5. Αθανάσιος Ευαγγελίου (διατ. Καθηγητής Τμ. Ιατρικής)
 6. Ελένη Ιωσηφίδου (διατ. Καθηγήτρια Τμ. Κτηνιατρικής)
 7. Ιωάννης Κανέλλος (διατ. Καθηγητής Τμ. Ιατρικής)
 8. Ιωάννης Κιουμής (διατ. Καθηγητής Τμ. Ιατρικής)
 9. Νικόλαος Κοτσάνος (διατ. Καθηγητής Τμ. Οδοντιατρικής)
10. Μαρία Κουτσοβίτη-Παπαδοπούλου (διατ. Καθηγήτρια Τμ. Κτηνιατρικής)
11. Χρήστος Μπάτζιος (διατ. Καθηγητής Τμ. Κτηνιατρικής)
12. Γεώργιος Παπαδόπουλος (διατ. Καθηγητής Τμ. Κτηνιατρικής)
13. Χρήστος Παπανδρέου (διατ. Καθηγητής Τμ. Ιατρικής)
14. Αναστάσιος Σιούντας (διατ. Καθηγητής Τμ. Ιατρικής)
15. Μαγδαληνή Κώστα-Τσολάκη (διατ. Καθηγήτρια Τμ. Ιατρικής)

Μέλη Ε.Δ.Ι.Π.:

1.  Χρυσή Γαβριέλη (Τμ. Φαρμακευτικής)
  2.  Ιωάννης Γκανίδης (Τμ. Οδοντιατρικής)

Διοικητικό Προσωπικό:

1. Μαρία Διαμαντή (Τμ. Φαρμακευτικής)

Τους τιμώμενους θα παρουσιάσουν τα μέλη Δ.Ε.Π. της Σχολής Επιστημών   Υγείας του ΑΠΘ:

Εμ. Σινάκος, Β. Τσιούρης, Εμ. Ροηλίδης, Απ. Αγγελίδης, Στ. Αγγελόπουλος, Γ. Πίτσιου, Κ. Αραποστάθης, Γ. Μπατζίας, Α. Θεοδωρίδης, Ι. Δωρή, Ε. Τιμοθεάδου, Π. Μπαμίδης, Θ. Τέγος, Δ. Λάζαρη (Αναπλ. Πρόεδρος Τμ. Φαρμακευτικής), Ν. Νταμπαράκης και Κ. Συμεωνίδου (Προϊσταμένη Γραμμ. Τμ. Φαρμακευτικής).
Η εκδήλωση θα μεταδοθεί ζωντανά μέσω Live streaming και στη συνέχεια θα αναρτηθεί στο Facebook της Κοσμητείας της Σχολής Επιστημών Υγείας του ΑΠΘ:  https://www.livemedia.gr/ceremonyauth21

Λόγω των υφιστάμενων περιοριστικών μέτρων, θα υπάρξει έλεγχος των πιστοποιητικών των εισερχομένων μέχρι την πλήρωση των προβλεπόμενων προς κάλυψη θέσεων της αίθουσας.

Files: