Διοργάνωση ενημερωτικής εκδήλωσης για την Παγκόσμια Ημέρα Διαβήτη

Διοργάνωση ενημερωτικής εκδήλωσης για την Παγκόσμια Ημέρα  Διαβήτη, από τους Νοσηλευτές που εξειδικεύονται στη Νοσηλευτική Ειδικότητα «Δημόσιας Υγείας/Κοινοτικής Νοσηλευτικής» στην 3η ΥΠΕ.
                                                                                                Θεσσαλονίκη, 10/11/2021
Ο Σακχαρώδης Διαβήτης (ΣΔ) αποτελεί ένα μεταβολικό νόσημα με βασικό γνώρισμα την υπεργλυκαιμία, είτε λόγω της ελαττωμένης έκκρισης της ινσουλίνης, είτε λόγω της ελαττωματικής της δράσης ή ακόμα και των δυο ταυτόχρονα. Η χρόνια επίδραση της υπεργλυκαιμίας του ΣΔ σχετίζεται με επιπλοκές διαφόρων οργάνων όπως είναι τα νεφρά, οι οφθαλμοί και η καρδιά.
Ο ΣΔ εξελίσσεται με ταχείς ρυθμούς, ενώ η συνεχής και διαρκώς αυξανόμενη εκδήλωσή του επιβαρύνει τις οικονομίες όλων των χωρών, λόγω της αύξησης της συνολικής δαπάνης υγείας.

Η Παγκόσμια Ημέρα Διαβήτη, η οποία έχει οριστεί στις 14 Νοεμβρίου κάθε έτους, αποτελεί το επίκεντρο της εκστρατείας σε παγκόσμιο επίπεδο για την ευαισθητοποίηση στο πρόβλημα του ΣΔ. Σκοπός της είναι η ενημέρωση του κοινού για τα αίτια, τα συμπτώματα, τις επιπλοκές και την θεραπεία της πάθησης αυτής.
Οι νοσηλευτές που εξειδικεύονται στη Νοσηλευτική Ειδικότητα «Δημόσιας Υγείας/Κοινοτικής Νοσηλευτικής» από όλες τις περιφερειακές ενότητες της 3ης ΥΠΕ, έχουν αναλάβει την καμπάνια ενημέρωσης για το διαβήτη στις 14 Νοεμβρίου 2021 και θα συγκεντρωθούν στις 09.00 π.μ. – 15.00 μ.μ. στην Πλατεία Ελευθερίας,  Άνω Ηλιούπολη για ενημέρωση του κοινού.
        Η δράση περιλαμβάνει ενημέρωση (διανομή φυλλαδίων) από τους Νοσηλευτές Δημόσιας Υγείας/ Κοινοτικής Νοσηλευτικής, σχετικά με τους τύπους του Σακχαρώδη Διαβήτη, την πρόληψη, την αντιμετώπιση, τη διατροφική εκπαίδευση, ενώ θα προγραμματισθούν και μετρήσεις γλυκόζης αίματος.
        Οι διοργανωτές της δράσης είναι η Διεύθυνση Δημόσιας Υγείας, 3η ΥΠΕ, η Κοσμητεία της Σχολής Επιστημών Υγείας του ΑΠΘ και ο Δήμος Παύλου Μελά (ΑΝΤΙΔΗΜΑΡΧΙΑ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ, ΥΓΕΙΑΣ ΚΑΙ ΠΡΟΝΟΙΑΚΩΝ ΘΕΜΑΤΩΝ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ).
Η δράση υποστηρίχτηκε από το Φαρμακείο «Γεωργόπουλος Δημήτριος», Δωδεκανήσου-Θεσσαλονίκη και τις Εταιρείες «Sigma Marketing» και Παπαδόπουλος Κωνσταντίνος «SIGN ART».

Χορηγός Επικοινωνίας : TV ΒΕΡΓΙΝΑ

Πληροφορίες για την Εκδήλωση
Διάρκεια: 14 Νοεμβρίου 2021, 09.00π.μ. – 15.00μ.μ.
Χώρος: Πλατεία Ελευθερίας, Άνω Ηλιούπολη

Files: