Λάζαρος Τσαλίκης

Ο Dr.med.dent. Λάζαρος Τσαλίκης, απόφοιτος της Οδοντιατρικής Σχολής του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, ακολούθησε μεταπτυχιακές σπουδές στην Περιοδοντολογία στο Philipps Universitaet Marburg στη Γερμανία, όπου και ολοκλήρωσε τη διδακτορική διατριβή του σε συνεργασία με το State University New York at Buffalo. Εκλέχθηκε κατά σειρά ως Λέκτορας, Επίκουρος Καθηγητής, Αναπληρωτής Καθηγητής και πρωτοβάθμιος Καθηγητής, Α.Π.Θ. (2018).

Ερευνητικά έχει ασχοληθεί με την πρόληψη, διάγνωση και αιτιοπαθογένεια των νόσων του περιοδοντίου και περι-εμφυτευματικών ιστών. Έχει πραγματοποιήσει σειρά δημοσιεύσεων που εστιάζουν σε καινοτόμες προσεγγίσεις της περιοδοντικής θεραπείας, της Εμφυτευματολογίας και στον σχεδιασμό παρεμβατικών κλινικών μελετών.

Έχει τιμηθεί με ερευνητικά βραβεία και διακρίσεις σε εθνικό και διεθνές επίπεδο και έχει δεχθεί προσκλήσεις για παράδοση διαλέξεων σε συμπόσια στην Περιοδοντολογία. Έχει πραγματοποιήσει περισσότερες από 100 ανακοινώσεις σε επιστημονικά συνέδρια, ημερίδες και σεμινάρια στην  Ελλάδα και το εξωτερικό. Έχει δημοσιεύσει περισσότερα από 60 άρθρα σε ελληνικά και διεθνή επιστημονικά περιοδικά, οι εργασίες του εμφανίζουν περισσότερες από 600 ετεροαναφορές, ενώ o h-index είναι 13 και ο i-10 index 14. Από το Νοέμβριο του 2015 έως σήμερα, είναι αναπληρωτής Πρόεδρος του Τμήματος Οδοντιατρικής της Σχολής Επιστημών Υγείας του Α.Π.Θ.