ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΕΚΔΟΣΕΩΝ ΤΗΣ ΚΟΣΜΗΤΕΙΑΣ ΤΗΣ ΣΧΟΛΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ ΥΓΕΙΑΣ ΤΟΥ ΑΠΘ

Θεσσαλονίκη, 07/06/2022

Εκδήλωση παρουσίασης τεσσάρων (4) εκδόσεων της Κοσμητείας της Σχολής Επιστημών Υγείας του ΑΠΘ, θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη 9 Ιουνίου 2022 και ώρα 19:30 στην Αίθουσα Τελετών της παλαιάς Φιλοσοφικής Σχολής ΑΠΘ.

Το πρόγραμμα της εκδήλωσης περιλαμβάνει τα εξής:

Προσφώνηση από τον Κοσμήτορα της Σχολής Επιστημών Υγείας του ΑΠΘ, Καθηγητή Θεόδωρο Ι. Δαρδαβέση

Προσφώνηση και κήρυξη έναρξης από τον Πρύτανη του ΑΠΘ, Καθηγητή Νικόλαο Παπαϊωάννου και εισηγήσεις από τους:

α. Νικόλαο Αναστασόπουλο, Αναπλ. Καθηγητή Ανατομίας και Χειρουργικής Ανατομίας Τμήματος Ιατρικής Α.Π.Θ.

­           Παρουσίαση του βιβλίου: «Γ. Παρασκευάς. Ιστορία της Ανατομικής. Ανέκδοτα χειρόγραφα του Καθηγητή Α. Σάββα. Θεσσαλονίκη: Κοσμητεία Σ.Ε.Υ. του Α.Π.Θ., 2020».

Στις 160 σελίδες του βιβλίου, που είναι διανθισμένες με 200 και πλέον φωτογραφικά τεκμήρια, γίνονται αναφορές σε άγνωστες πτυχές της ζωής και του έργου σπουδαίων ανατόμων, σε γεγονότα και παραλειπόμενα, που συνδυαστικά αναδεικνύουν την ιστορική πορεία της επιστήμης της Περιγραφικής Ανατομικής.

β. Ευάγγελο Αλεξίου, Καθηγητή Αρχαίας Ελληνικής Φιλολογίας Τμήματος Φιλολογίας Α.Π.Θ.

­           Παρουσίαση του βιβλίου: «Αιμ. Μαυρουδής. Ιστορικό-Ιατρικά Ανάλεκτα. Μελετήματα για την Ιστορία της Αρχαίας Ελληνικής Ιατρικής, Θεσσαλονίκη: Κοσμητεία Σ.Ε.Υ. του Α.Π.Θ., 2021».

Συγγραφέας του βιβλίου είναι ο Αιμίλιος Μαυρουδής-Καθηγητής της Αρχαίας Ελληνικής Φιλολογίας στο Τμήμα Φιλολογίας της Φιλοσοφικής Σχολής του ΑΠΘ, ο οποίος έχοντας κάνει, παράλληλα, σπουδές στην Ιατρική, μελετά και αναλύει, επί χρόνια, κείμενα περί της αρχαίας ελληνικής Ιατρικής.

γ. Ολυμπία Γκίμπα-Τζιαμπίρη, Ομ. Καθηγήτρια Τμήματος Ιατρικής και τέως Αντιπρύτανη Α.Π.Θ.

­           Παρουσίαση του βιβλίου: «Θ.Ι. Δαρδαβέσης. Η Ιστορική πορεία του Τμήματος Ιατρικής (1942-1982) Α΄ Τόμος. Θεσσαλονίκη: Κοσμητεία Σ.Ε.Υ. του Α.Π.Θ., 2020».

Πρόκειται για μία έκδοση 440 μεγαλόσχημων σελίδων, που περιλαμβάνει αναλυτικά κείμενα, εκατοντάδες σπάνιες φωτογραφίες και άλλα τεκμήρια, που αφορούν στην ιστορική πορεία του Τμήματος Ιατρικής από το 1942, έτος ίδρυσής του, μέχρι και το 1982.

δ. Βασίλειο Ταρλατζή, Ομ. Καθηγητή, τέως Πρόεδρο Τμήματος Ιατρικής Α.Π.Θ. και τέως Αντιπρόεδρο του Συμβουλίου του Α.Π.Θ.

­           Παρουσίαση του βιβλίου: «Θ.Ι. Δαρδαβέσης. Η Ιστορική πορεία του Τμήματος Ιατρικής (1982-2020) Β΄ Τόμος. Θεσσαλονίκη: Κοσμητεία Σ.Ε.Υ. του Α.Π.Θ., 2021».

Πρόκειται για μία έκδοση 759 μεγαλόσχημων σελίδων, που περιλαμβάνει αναλυτικά κείμενα, 1.178 φωτογραφικά τεκμήρια και 50 πίνακες στοιχείων, που αφορούν στην πορεία του Τμήματος Ιατρικής από το 1982, έτος ψήφισης του νόμου 1268/1982, μέχρι το 2020.

Σύντομες παρεμβάσεις των συγγραφέων Καθηγητών Γ. Παρασκευά, Αιμ. Μαυρουδή και Θ.Ι. Δαρδαβέση.

­           Συντονισμός: Αστέριος Καραγιάννης, Ομ. Καθηγητής και τέως Πρόεδρος Τμήματος Ιατρικής.

Τα βιβλία διατίθενται στο «Πωλητήριο του Α.Π.Θ.», που λειτουργεί εργάσιμες ημέρες και ώρες στο ισόγειο του κτιρίου Διοίκησης του Α.Π.Θ.