ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ ΠΟΥΛΟΠΟΥΛΟΣ ΥΠΟΨΗΦΙΟΣ ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΙΚΗΣ

ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ ΠΟΥΛΟΠΟΥΛΟΣ

ΥΠΟΨΗΦΙΟΣ ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΙΚΗΣ

ΣΧΟΛΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ ΥΓΕΙΑΣ ΑΠΘ (2η θητεία)

Ο Καθηγητής Στοματολογίας και Διευθυντής του Εργαστηρίου Στοματολογίας του Τμήματος Οδοντιατρικής του ΑΠΘ Αθανάσιος Πουλόπουλος, υπέβαλλε υποψηφιότητα για το αξίωμα του Προέδρου του Τμήματος Οδοντιατρικής της Σχολής Επιστημών Υγείας του ΑΠΘ, στις εκλογές που θα πραγματοποιηθούν την Πέμπτη 16 Ιουνίου 2022.

Ο Dr Aθανάσιος Κ. Πουλόπουλος είναι Καθηγητής Στοματολογίας στο Οδοντιατρικό Τμήμα της Σχολής Επιστημών Υγείας του ΑΠΘ, διατελεί Πρόεδρος του Οδοντιατρικού Τμήματος (2021-2022), Διευθυντής του Εργαστηρίου Στοματολογίας, συντονιστής του μεταπτυχιακού προγράμματος της Στοματολογίας ενώ, διετέλεσε Διευθυντής του Τομέα Στοματικής-Γναθοπροσωπικής Παθολογίας, Χειρουργικής και Ακτινολογίας, έχοντας προηγουμένως υπηρετήσει στην βαθμίδα του Λέκτορα (1997-2004) του Επίκουρου Καθηγητή (2004-2013) και του Αναπληρωτή Καθηγητή (2013-2018).

Απέκτησε μεταπτυχιακό δίπλωμα ειδίκευσης στην Παθολογία του Στόματος (1993) (Master of Science in Oral Medicine με διάκριση, Dental School, University of Bristol, Bristol U.K.).

Πτυχιούχος (1991) και Διδάκτορας (1995) της Οδοντιατρικής Σχολής του ΑΠΘ.

Στα επιστημονικά του ενδιαφέροντα περιλαμβάνονται η διάγνωση των νοσημάτων του στόματος με έμφαση στις προκαρκινικές και νεοπλασματικές βλάβες, η μελέτη της σημειολογίας και συμπτωματολογίας συστηματικών νόσων και συνδρόμων που εκδηλώνονται στη στοματογναθοπροσωπική χώρα (συμπεριλαμβανομένων και των σιαλογόνων αδένων).

Συμμετέχει στα ερευνητικά προγράμματα του Εργαστηρίου Στοματολογίας και είναι μέλος σε πολλές διεθνείς επιστημονικές Εταιρείες (European Association of Oral Medicine, όπου διατελεί αντιπρόσωπος της περιοχής 5, International Association for Dental Research, Γενικός Γραμματέας της Βαλκανικής Στοματολογικής Εταιρείας) και σε ελληνικές επιστημονικές Εταιρείες (Αντιπρόεδρος Ελληνικής Εταιρείας Παθολογίας Στόματος).

Το επιστημονικό του έργο περιλαμβάνει πολυάριθμες δημοσιευμένες εργασίες σε διεθνή και ελληνικά επιστημονικά περιοδικά και πολύ μεγάλο αριθμό συμμετοχών με επιστημονικές ανακοινώσεις σε διεθνή και ελληνικά συνέδρια.