ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΜΙΧΑΗΛ ΝΙΚ. ΠΑΤΣΙΚΑΣ ΥΠΟΨΗΦΙΟΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΗΣ ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΚΤΗΝΙΑΤΡΙΚΗΣ

ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΜΙΧΑΗΛ ΝΙΚ. ΠΑΤΣΙΚΑΣ
ΥΠΟΨΗΦΙΟΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΗΣ ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΚΤΗΝΙΑΤΡΙΚΗΣ ΤΗΣ ΣΧΟΛΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ ΥΓΕΙΑΣ ΑΠΘ

Ο Καθηγητής του Τμήματος Κτηνιατρικής της Σχολής Επιστημών Υγείας του ΑΠΘ, Μιχαήλ Νικ. Πατσίκας, υπέβαλλε υποψηφιότητα για το αξίωμα του Αναπληρωτή Προέδρου του Τμήματος Κτηνιατρικής της Σχολής Επιστημών Υγείας του ΑΠΘ, στις εκλογές που θα πραγματοποιηθούν την Τετάρτη 15 Ιουνίου 2022.
Ακολουθεί σύντομο βιογραφικό σημείωμα του υποψηφίου:
Μιχαήλ Νικ Πατσίκας
Καθηγητής
Διευθυντής Εργαστηρίου Απεικονιστικής Διαγνωστικής, Τμήμα Κτηνιατρικής, Σχολή Επιστημών Υγείας, Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης
Ο Μιχαήλ Νικ Πατσίκας είναι πτυχιούχος της Κτηνιατρικής και της Ιατρικής Σχολής του Α.Π.Θ. Tον Ιούνιο του 1999 εκλέχθηκε Λέκτορας της Ακτινολογίας στο Τμήμα Κτηνιατρικής του ΑΠθ, τον Σεπτέμβριο του 2003 Επίκουρος Καθηγητής, τον Ιούνιο του 2010 Αναπληρωτής Καθηγητής και τον Ιούνιο του 2015 Καθηγητής Πρώτης Βαθμίδας στο ίδιο Τμήμα. Από το 2019 διατελεί Διευθυντής του Εργαστηρίου Απεικονιστικής Διαγνωστικής του Τμήματος Κτηνιατρικής του ΑΠθ.
Μετεκπαιδεύτηκε στο Ακτινολογικό Εργαστήριο του Πανεπιστημιακού Νοσοκομείου ΑΧΕΠΑ Θεσσαλονίκης σε θέματα ακτινοτεχνολογίας, συμβατικής ακτινολογίας και αξονικής τομογραφίας και στο Queen Mother Hospital, Royal Veterinary College University of London σε θέματα κτηνιατρικής συμβατικής ακτινολογίας, υπερηχοτομογραφίας, υπερηχοκαρδιογραφίας, υπολογιστικής τομογραφίας και απεικόνισης μαγνητικού συντονισμού. Είναι διπλωματούχος του Ευρωπαϊκού Κολεγίου Κτηνιατρικής Απεικόνισης (European College of Veterinary Diagnostic Imaging, DipECVDI), που αποτελεί τίτλο ειδικότητας αναγνωρισμένος στην Ευρώπη και στις Η.Π.Α.

Tον Αύγουστο του 2007 διοργάνωσε με επιτυχία στο Porto Carras της Χαλκιδικής το Πανευρωπαϊκό Συνέδριο των Ακτινολόγων Κτηνιατρικής (Annual Meeting of European Association and European College of Veterinary Diagnostic Imaging, EVDI) στο οποίο διετέλεσε και Πρόεδρος της οργανωτικής επιτροπής. Το 2012 συμμετείχε στην επιστημονική και οργανωτική επιτροπή του Παγκόσμιου Συνεδρίου Κτηνιατρικής Ακτινολογίας στην Προύσα, ενώ την περίοδο 2011 έως 2016 διετέλεσε μέλος της 4μελούς επιτροπής του EVDI, υπεύθυνης για την διοργάνωση των ετήσιων επιστημονικών συνεδρίων στην Ευρώπη.
Την περίοδο 2013-2015 διετέλεσε Πρόεδρος της επιστημονικής επιτροπής του EVDI και τo 2014 Πρόεδρος του επιστημονικού συνεδρίου του EVDI στην Ουτρέχτη της Ολλανδίας (25-30 Αυγούστου 2014).
Συνέγραψε δύο κεφάλαια στο βιβλίο “Veterinary Computed Tomography”, T. Schwartz & J Saunders, Willey-Blackwell Publication, ενώ είναι υπεύθυνος της επιμέλειας έκδοσης στην ελληνική γλώσσα του συγγράμματος “Diagnostic Radiology and Ultrasonography of the Dog and Cat, 5th edition” των συγγραφέων, J.K. Kealy, H. McAllister, J.P. Graham, Elsevier Saunders.

Το ιδιαίτερο ερευνητικό του ενδιαφέρον αφορά στην εντόπιση και στην αναζήτηση των απεικονιστικών χαρακτηριστικών του λεμφαδένα φρουρού (sentinel lymph node) σε περιπτώσεις νεοπλασμάτων του μαστού και άλλων οργάνων. Βασικά στοιχεία του επιστημονικού του έργου δημοσιευμένο σε έγκριτα περιοδικά του εξωτερικού (peer review Journals) δίνονται και στoν παρακάτω σύνδεσμο: