ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΥΠΟΒΟΗΘΗΣΗΣ ΤΗΣ ΧΑΜΗΛΗΣ ΌΡΑΣΗΣ

Στο Τμήμα Ιατρικής της Σχολής Επιστημών Υγείας του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, βρίσκεται σε εξέλιξη το “Πρόγραμμα υποβοήθησης της Χαμηλής Όρασης”, που περιλαμβάνει την εφαρμογή οπτικών και ηλεκτρονικών βοηθημάτων για μερικώς βλέποντες. Επιπρόσθετα, το πρόγραμμα αυτό περιλαμβάνει και μια πρωτοποριακή πλατφόρμα τηλεϊατρικής για την αυτο-αξιολόγηση, που μπορούν να κάνουν τα άτομα αυτά με παράλληλη μεταβίβαση του αποτελέσματος στον θεράποντα ιατρό τους. Σκοπός είναι η ενημέρωση του ιατρού για πρώιμες μεταβολές που μπορεί να υποδηλώνουν μια εξέλιξη της πάθησης.
            Στο πλαίσιο αυτού του προγράμματος και με στόχο την ενημέρωση ιατρών και ασθενών διοργανώνεται Συνέδριο, με θέμα: «Ελληνικό Συνέδριο για τη Χαμηλή Όραση με Διεθνή Συμμετοχή».
            Το Συνέδριο αυτό θα διεξαχθεί στις 17 και 18 Σεπτεμβρίου 2022 στο κτίριο ΚΕ.Δ.Ε.Α (ΚΟΚΚΙΝΟ ΚΤΙΡΙΟ), στην Πανεπιστημιούπολη.
            Με σειρά εισηγήσεων, θα γίνει αναφορά στις τελευταίες εξελίξεις των δυνατοτήτων υποβοήθησης της Χαμηλής Όρασης και στις τελευταίες εξελίξεις της διεθνούς έρευνας για τις παθήσεις που προκαλούν Χαμηλή Όραση.
Η είσοδος είναι ελεύθερη.
Ώρα προσέλευσης 9:30π.μ.

Υπεύθυνος Προγράμματος:
Βασίλειος Καραμπατάκης (6977 983183)