ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΤΗΣ ΣΧΟΛΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ ΥΓΕΙΑΣ ΑΠΘ ΓΙΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΒΙΒΛΙΟΥ

Γ. ΤΑ ΑΙΣΘΗΤΗΡΙΑ ΟΡΓΑΝΑ
Δ. ΤΟ ΔΕΡΜΑ΄΄
του Αλέξανδρου Ε. Αγίου

Η Κοσμητεία της Σχολής Επιστημών Υγείας του ΑΠΘ, στο πλαίσιο των δραστηριοτήτων της, επιδιώκει να αναδεικνύει το συγγραφικό έργο μελών ΔΕΠ Τμημάτων της Σχολής Επιστημών Υγείας του ΑΠΘ, είτε αυτοί είναι ενεργοί είτε έχουν αφυπηρετήσει.
Στο πλαίσιο των συγκεκριμένων δραστηριοτήτων, διοργανώνει εκδήλωση παρουσίασης βιβλίου με τίτλο: ‘‘ΠΕΡΙΓΡΑΦΙΚΗ ΚΑΙ ΕΦΑΡΜΟΣΜΕΝΗ ΑΝΑΤΟΜΙΚΗ
Α. ΤΟ ΚΕΝΤΡΙΚΟ ΝΕΥΡΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ
των Αλέξανδρου Ε. Αγίου και Ηρακλή Ι. Κεραμιδιώτη
Β. ΤΟ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΟ ΝΕΥΡΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ
Γ. ΤΑ ΑΙΣΘΗΤΗΡΙΑ ΟΡΓΑΝΑ
Δ. ΤΟ ΔΕΡΜΑ’’
του Αλέξανδρου Ε. Αγίου, διατ. Αναπλ. Καθηγητή Περιγραφικής Ανατομικής Τμήματος Ιατρικής Α.Π.Θ., την Τετάρτη 8 Μαρτίου 2023 και ώρα 19:30 στην Αίθουσα Τελετών της παλαιάς Φιλοσοφικής Σχολής του ΑΠΘ.

Ύστερα από την Προσφώνηση του Κοσμήτορα της Σχολής Επιστημών Υγείας του ΑΠΘ, Καθηγητή Θεόδωρου Ι. Δαρδαβέση, θα μιλήσουν για το βιβλίο και τον συγγραφέα ο κ. Αζαρίας Καραμανλίδης, Ομότιμος Καθηγητής Τμήματος Κτηνιατρικής Α.Π.Θ., ο κ. Ζαχαρίας Σκούρας, Ομότιμος Καθηγητής Τμήματος Βιολογίας Α.Π.Θ. και Πρόεδρος ΄΄Συλλόγου Αποφοίτων Α.Π.Θ.’’, ο κ. Γεώργιος Παρασκευάς, Καθηγητής Περιγραφικής Ανατομικής και Διευθυντής Εργαστηρίου Ανατομίας και Χειρουργικής Ανατομίας Τμήματος Ιατρικής Α.Π.Θ. και ο κ. Ιωάννης Μάγρας, Καθηγητής Νευροχειρουργικής και Διευθυντής Β’ Νευροχειρουργικής Κλινικής Τμήματος Ιατρικής Α.Π.Θ., ενώ την εκδήλωση θα συντονίσει η κ. Αναστασία Τσιγκοτζίδου, Αναπλ. Καθηγήτρια Τμήματος Κτηνιατρικής Α.Π.Θ.

Παράλληλα, στο φουαγιέ της αίθουσας θα εκτίθενται έργα νέων καλλιτεχνών με θέμα τον εγκέφαλο, ενώ θα ακολουθήσει δεξίωση.
Η εκδήλωση εντάσσεται στην Παγκόσμια Εβδομάδα Ενημέρωσης του κοινού για τον Εγκέφαλο (Brain Awareness Week, 2023:
https://www.brainawareness.org/) και τελεί υπό την αιγίδα της Ελληνικής Εταιρείας για τις Νευροεπιστήμες (http://www.hsfn.gr)

Πληροφορίες για την εκδήλωση:

Κοσμητεία Σ.Ε.Υ.: 2310 999250