ΕΝΑΡΞΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΗΣ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗΣ ΤΗΣ ΣΧΟΛΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ ΥΓΕΙΑΣ ΑΠΘ

Ύστερα από προγραμματισμό, σημαντική επένδυση πόρων και συστηματική προσπάθεια της Κοσμητείας διάρκειας τριών και πλέον ετών, ξεκίνησε η λειτουργία της κοινής Βιβλιοθήκης των Τμημάτων της Σχολής Επιστημών Υγείας ΑΠΘ.

Η νέα Βιβλιοθήκη της Σχολής, που καλύπτει ήδη τις ανάγκες των Τμημάτων της Ιατρικής, Κτηνιατρικής και Φαρμακευτικής στεγάστηκε στον αναβαθμισμένο χώρο της πρώην βιβλιοθήκης της Κτηνιατρικής στη νέα πτέρυγα του κτιρίου 18C του Τμήματος Κτηνιατρικής στην πανεπιστημιούπολη.

Επιπρόσθετα, χιλιάδες τόμοι παλαιών και μη χρηστικών εκδόσεων συγκεντρώθηκαν και τοποθετήθηκαν σε ''Αποθετήριο Βιβλίων'', που δημιουργήθηκε με τις πλέον σύγχρονες προδιαγραφές στο ισόγειο του Τμήματος της Οδοντιατρικής, με φροντίδα και πάλι της Κοσμητείας.

Το ωράριο λειτουργίας της Βιβλιοθήκης, για τους φοιτητές της Σχολής Επιστημών Υγείας και για κάθε άλλο ενδιαφερόμενο είναι, προς το παρόν, από τις 09:00 - 14:30 από την Δευτέρα μέχρι την Παρασκευή, με προοπτική να διευρυνθεί περισσότερο.

Η Κοσμητεία της Σχολής Επιστημών Υγείας του ΑΠΘ εκφράζει θερμές ευχαριστίες στις βιβλιοθηκονόμους των Τμημάτων της Σχολής για την εργώδη προσπάθεια συγκέντρωσης και ταξινόμησης των εκδόσεων στην νέα Βιβλιοθήκη της Σχολής !