Ίδρυση «Μουσείου Ιστορίας Σχολής Επιστημών Υγείας ΑΠΘ»

ΚΟΣΜΗΤΕΙΑ ΣΧΟΛΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ ΥΓΕΙΑΣ
ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΕΙΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

Τετάρτη 20 Δεκεμβρίου 2017

Ανακοίνωση πρωτοβουλίας της Κοσμητείας της Σ.Ε.Υ. του ΑΠΘ για την ίδρυση «Μουσείου Ιστορίας Σχολής Επιστημών Υγείας ΑΠΘ», με επιμέρους Τμήματα Ιατρικής, Κτηνιατρικής, Φαρμακευτικής και Οδοντιατρικής, με σκοπούς:
1. Τη συνένωση των υφιστάμενων μικρών Μουσείων.
2. Τη συστηματική συγκέντρωση, ταυτοποίηση, καταγραφή, συντήρηση και μελέτη κάθε ιστορικού ή συναισθηματικής αξίας υλικού που βρίσκεται διάσπαρτο σε διάφορες Κλινικές και Εργαστήρια των Τμημάτων της Σχολής, καθώς και στην κατοχή παλιών Καθηγητών και συγγενών τους.
3. Την έκθεση του μουσειακού υλικού σε ειδικά οργανωμένο χώρο, επισκέψιμο από κάθε ενδιαφερόμενο.
4. Την οργάνωση περιοδικών εκθέσεων τεκμηρίων και επιστημονικών εκδηλώσεων με αντικείμενο την ιστορική πορεία των Τμημάτων της Σχολής εντός και εκτός του Α.Π.Θ.
5. Την υλοποίηση εκδόσεων με θεματική που αφορά στην ιστορική πορεία των Τμημάτων της Σχολής.
6. Την ανάπτυξη συνεργασιών με άλλα «Μουσεία Ιστορίας της Υγείας» στην Ελλάδα και το εξωτερικό.
7. Την άντληση, μακροπρόθεσμα, πόρων από την επισκεψιμότητα του Μουσείου και την εκπόνηση ειδικών χρηματοδοτούμενων ερευνών.