Συγκρότηση «Βιβλιοθήκης Σχολής Επιστημών Υγείας ΑΠΘ»

ΚΟΣΜΗΤΕΙΑ ΣΧΟΛΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ ΥΓΕΙΑΣ
ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΕΙΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
Τετάρτη 20 Δεκεμβρίου 2017

Ανακοίνωση πρωτοβουλίας της Κοσμητείας της Σ.Ε.Υ. του ΑΠΘ για τη συγκρότηση «Βιβλιοθήκης Σχολής Επιστημών Υγείας ΑΠΘ» με συνένωση των επιμέρους Βιβλιοθηκών των Τμημάτων των Σχολών και με στόχους:
1. Τη συγκέντρωση σε κοινό άνετο και με προοπτικές χώρο όλων των εκδόσεων, που βρίσκονται σήμερα διάσπαρτες σε βιβλιοθήκες, Κλινικές και Εργαστήρια στα τέσσερα (4) Τμήματα της Σ.Ε.Υ. του Α.Π.Θ..
2. Την ενιαία καταγραφή όλων των εκδόσεων.
3. Την επιλογή 2‐3 αντιτύπων από κάθε έκδοση προς ένταξη στη βιβλιοθήκη και την απομάκρυνση των υπολοίπων (δωρεάν διανομή σε φοιτητές, δωρεά σε άλλους φορείς και Ιδρύματα και σε ορισμένες περιπτώσεις πολτοποίηση).
4. Την ταξινόμηση και τοποθέτηση σε ράφια των εκδόσεων κατά θεματικές κατηγορίες, με δυνατότητα να επιστραφούν σε Κλινικές και Εργαστήρια ορισμένες από τις εκδόσεις που κρίνονται απαραίτητες για το έργο τους.
5. Τη συγκέντρωση προτάσεων για αγορά νέων εκδόσεων και την αξιολόγησή τους από «Επιτροπή Βιβλιοθήκης Σ.Ε.Υ.»
6. Τη δυνατότητα να γίνουν αποδεκτές δωρεές βιβλιοθηκών από Ομότιμους Καθηγητές, και άλλους επιστήμονες, που σήμερα δεν είναι εφικτό, λόγω έλλειψης χώρου.
7. Την οργάνωση άνετου και εξοπλισμένου με σύγχρονη τεχνολογία «Αναγνωστηρίου».
8. Τη στελέχωση της κοινής Βιβλιοθήκης από τις τρεις βιβλιοθηκονόμους που υπηρετούν σήμερα σε Τμήματα της Σχολής διασφαλίζοντας το ωράριο λειτουργίας της και ίσως διευρύνοντάς το.