Τελετή Αναγόρευσης Καθηγητή Βασίλειου Παπαλόη

ΚΟΣΜΗΤΕΙΑ ΣΧΟΛΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ ΥΓΕΙΑΣ

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΕΙΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

Τετάρτη 20 Ιουνίου 2018

Θεσσαλονίκη, 20 Ιουνίου 2018, Αίθουσα Τελετών της παλαιάς Φιλοσοφικής Σχολής του ΑΠΘ

Σε Επίτιμο Διδάκτορα του Τμήματος Ιατρικής, της Σχολής Επιστημών Υγείας του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης αναγορεύτηκε ο κ. Βασίλειος Παπαλόης, Καθηγητής Χειρουργικής Μεταμοσχεύσεων της Ιατρικής Σχολής του Βρετανικού Πανεπιστημίου Imperial College και Διευθυντής του Προγράμματος Μεταμοσχεύσεων του Νοσοκομείου Hammersmith του Λονδίνου.

Η Τελετή Αναγόρευσης πραγματοποιήθηκε την Τετάρτη 20 Ιουνίου 2018 και ώρα 19:00, στην Αίθουσα Τελετών της παλαιάς Φιλοσοφικής Σχολής του ΑΠΘ.

Προσφωνήσεις έγιναν από την Καθηγήτρια και Αντιπρύτανι του ΑΠΘ, Παρασκευή Αργυροπούλου-Πατάκα, από τον Κοσμήτορα της Σχολής Επιστημών Υγείας, Καθηγητή Θεόδωρο Δαρδαβέση και από τον Πρόεδρο του Τμήματος Ιατρικής, Καθηγητή Αστέριο Καραγιάννη, ενώ ο έπαινος του Τιμώμενου έγινε από τον Διευθυντή της Χειρουργικής Κλινικής Μεταμοσχεύσεων του ΑΠΘ, Αν. Καθηγητή Ιωάννη Φούζα.

Αντιφώνηση και Ομιλία από τον Τιμώμενο, Καθηγητή Βασίλειο Παπαλόη, με θέμα: «Στην Υπηρεσία των Μεταμοσχεύσεων: Ελληνικές Ρίζες – Ευρωπαϊκή Πορεία»