Στην Ελλάδα του σήμερα η χειρουργική του μέλλοντος… Θυρεοειδεκτομή χωρίς ουλή

Η Α’ Προπαιδευτική Χειρουργική Κλινική του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, πραγματοποίησε χθες, 3-9-2018, την πρώτη διαστοματική θυρεοειδεκτομή σε δημόσιο νοσοκομείο. Το νοσοκομείο ΑΧΕΠΑ και το ΑΠΘ έχουν θέσει την ποιότητα και την καινοτομία ως πλοηγό στην καθημερινότητα με αντικειμενικούς σκοπούς:

-Την τήρηση υψηλών προδιαγραφών στις παρεχόμενες ιατρικές υπηρεσίες

-Την ικανοποίηση του ασθενή και του οικογενειακού του περιβάλλοντος

-Την ενσωμάτωση της ηθικής και της δεοντολογίας στο σύνολο των πράξεων

-Το σεβασμό προς τον άνθρωπο και την ατομικότητά του

-Την εκμηδένιση των επιπλοκών

-Την καινοτομία και τη συνεχή βελτίωση των παρεχομένων υπηρεσιών

Στο πλαίσιο των παραπάνω στόχων, η ομάδα του τμήματος ενδοκρινικής χειρουργικής της Α’Προπαιδευτικής Χειρουργικής Κλινικής (Επικ.Καθ. κ. Θ. Παπαβραμίδης και Πανεπιστημιακοί Υποτρόφοι κ. Ι. Πλιάκος και κ. Σ. Πανίδης), διενεργεί τα τελευταία χρόνια μεγάλο αριθμό επεμβάσεων που αφορούν στους ενδοκρινείς αδένες (θυρεοειδή, παραθυρεοειδείς και επινεφρίδια).

Η Α’Προπαιδευτική Χειρουργική Κλινική πρωτοπορεί τόσο στην χειρουργική του θυρεοειδή όσο και των παραθυρεοειδών στον ελληνικό και διεθνή χώρο. Σε συνεργασία με το βιοχημικό εργαστήριο, το παθολογοανατομικό εργαστήριο, το τμήμα υπερήχων και το τμήμα πυρηνικής ιατρικής του πανεπιστημίου διασφαλίζεται η αποτελεσματικότητα της παραθυρεοειδεκτομής και επιπλεόν διενεργούνται σειρά ερευνητικών μελετών.

Η θυρεοειδεκτομή, διενεργείται με ελάχιστα επεμβατικές τεχνικές είτε με τη βοήθεια μεγεθυντικών φακών (loupes) είτε υποβοηθούμενη με κάμερα. Η τελευταία εξειδικευμένη τεχνική που διενεργείται στην κλινική μας είναι η θυρεοειδεκτομή χωρίς ουλή στο δέρμα η επονομαζόμενη TOETVA. Για την συγκεκριμένη τεχνική εκπαιδεύτηκαμε στο Mt Sinai Hospital της Νέα Υόρκης στα πλαίσια του 4th NY master course από τον άνθρωπο που πρώτος την εφάρμοσε (Α.Anuwong). Πρόκειται για τη μοναδική τεχνική που αφαιρείται ο θυρεοειδής χωρίς να καταλείπετε καμία ουλή στο δέρμα. Η ασφάλεια της επέμβασης έχει πολλάκις αποδειχτεί σε εργασίες αλλά και στην κλινική πράξη τα τελευταία τρία χρόνια. Για την εφαρμογή της τεχνικής αυτής απαιτείται ομάδα, υψηλή τεχνογνωσία καθώς και προηγμένες εγχειρητικές δεξιότητες τόσο την χειρουργική του θυρεοειδή όσο και στην ενδοσκοπική χειρουργική. Σήμερα η Α’Προπαιδευτική Χειρουργική Κλινική αποτελεί το μοναδικό πανεπιστημιακό τμήμα στην Ελλάδα και ένα από τα δέκα στον κόσμο κόσμο που πραγματοποιεί αυτή την πρωτοποριακή επέμβαση, πιστό πάντα στις αρχές ποιότητας που έχει θέσει, με συνέπεια, υπευθυνότητα και σεβασμό στον άρρωστο.

Για την επιτυχή επέμβαση της πρωτοποριακής επέμβασης είναι ιδιαίτερα σημαντική η συμβολή της διοίκηση του ΑΧΕΠΑ με την ενθάρρυνση και την παροχή όλης της απαιτούμενη υλικοτεχνικής υποδομής.