Η Ανώτατη Τιμητική Διάκριση «Χρυσούς Αριστοτέλης» στην Αυτού Μακαριότητα τον Αρχιεπίσκοπο Τιράνων, Δυρραχίου και πάσης Αλβανίας, Κύριο Αναστάσιο

ΚΟΣΜΗΤΕΙΑ ΣΧΟΛΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ ΥΓΕΙΑΣ
ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΕΙΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

Πέμπτη 18 Οκτωβρίου 2018

Θεσσαλονίκη, 18 Οκτωβρίου 2018, Αίθουσα Τελετών του ΑΠΘ

Με την Ανώτατη Τιμητική Διάκριση «Χρυσούς Αριστοτέλης» τίμησε το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης την Αυτού Μακαριότητα τον Αρχιεπίσκοπο Τιράνων, Δυρραχίου και πάσης Αλβανίας, Κύριο Αναστάσιο. Η Τελετή Απονομής πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη 18 Οκτωβρίου 2018 και ώρα 19.30, στην Αίθουσα Τελετών του ΑΠΘ.

Η Κοσμητεία εκπροσωπήθηκε από τον Κοσμήτορα της Σχολής Επιστημών Υγείας του ΑΠΘ, Καθηγητή Θεόδωρο Ι. Δαρδαβέση ο οποίος εκφώνησε τον έπαινο του τιμώμενου, σύμφωνα με το πρόγραμμα της Τελετής Απονομής.

Πρόγραμμα Τελετής

Έναρξη – Προσφώνηση
από τον Πρύτανη του ΑΠΘ, Καθηγητή Περικλή Α. Μήτκα

Έπαινος του τιμωμένου
τον Πρόεδρο του Τμήματος Φιλολογίας του ΑΠΘ, Καθηγητή Αιμίλιο Δ. Μαυρουδή
τον Πρόεδρο του Τμήματος Ποιμαντικής και Κοινωνικής Θεολογίας του ΑΠΘ, Καθηγητή Συμεών Α. Πασχαλίδη

Τελετή Απονομής
Ανάγνωση και επίδοση του ψηφίσματος της Συγκλήτου από τον Πρύτανη του ΑΠΘ, Καθηγητή Περικλή Α. Μήτκα
Απονομή μεταλλίου «Χρυσούς Αριστοτέλης» από τον Πρύτανη του ΑΠΘ, Καθηγητή Περικλή Α. Μήτκα

Ομιλία από τον τιμώμενο, Μακαριότατο Αρχιεπίσκοπο Τιράνων, Δυρραχίου και πάσης Αλβανίας, Κύριο Αναστάσιο, με τίτλο: «Θρησκευτικός Πλουραλισμός και Ειρηνική Συνύπαρξη: ορισμένες επισημάνσεις».

Μουσικό Μέρος
από το Χορωδιακό Εργαστήρι του Τμήματος Μουσικών Σπουδών του ΑΠΘ:
Σόλο φωνή: Θανάσης Παλαμάς
Φλάουτο: Σοφία Λιολιοπούλου